Logo Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim
Dom Pomocy Społecznej im. s. M. Benodyny Koterbianki

WYPRAWA W NIEZNANE Z PROFESOREM MICHAŁEM JARNECKIM

W sobotni poranek naszych mieszkańców odwiedził p. prof. Michał Jarnecki - nauczyciel, naukowiec, historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, z zamiłowania i pasji – podróżnik.

 27 stycznia odwiedził nas profesor Michał Jarnecki. Zostaliśmy zabrani w niezwykłą podróż do 166 krajów świata, które zostały przez niego kilkukrotnie odwiedzone. Najbardziej zapadła nam w pamięć Nowa Zelandia. To tam mieszka niezwykły ptak o nazwie kiwi, który przetrwał na wyspie dzięki temu, że prowadził nocny tryb życia. Rodowity ostrowianin z wykształcenia jest historykiem, dlatego nie mogło zabraknąć informacji przybliżających nam m.in. II wojnę światową, w której wcielono do armii 200 tys. nowozelandzkich obywateli. Walczyli oni przeciwko Japonii na Pacyfiku, w Północnej Afryce, we Włoszech i na Krecie. Poległo wtedy ponad 10 tysięcy żołnierzy.

Zwiedziliśmy również Australię, która była marzeniem z dzieciństwa naszego gościa. Zobaczyliśmy również Uluru – świętą górę Aborygenów, a właściwie według profesora największy kamień, który został zamknięty dla zwiedzających. Powodem była degradacja tej formacji skalnej. Przenieśliśmy się również do: Chile, Galapagos, Malezji, Czech i wielu innych, niezwykłych zakątków świata.

Dziękujemy prof. Michałowi Jarneckiemu za wypełnioną ogromem wiedzy podróżniczej i historycznej prelekcję.

Załączone obrazy

IMG_3830.JPG
IMG_3850.JPG
IMG_3840.JPG
IMG_3845.JPG
IMG_3862.JPG
Czas udostępnienia: 2024-01-27
Pokaż metadane